جدیدترین درمان خارپاشنه – کلینیک فیزیوتراپی تخصصی سیناطب

در اکثر مواقع به جز میخچه و دیگر درد های ناحیه پا، خار پاشنه، دلیل عمده درد در ناحیه پاشنه است و البته هیچ خاری در پاشنه فرو نرفته است و این درد ها تنها به دلیل ایستادن و راه رفتن طولانی مدت و سایر شرایط نامناسب در ناحیه پاشنه پا ، ایجاد می شود. استخوان های پا در راه رفتن موجب حمایت بدن می شود و به وجود آمدن خار پاشنه در استخوان بزرگ پاشنه مانعی است که از راه رفتن صحیح جلوگیری کرده و آزار دهنده می شود. فیزیوتراپ شما ممکن است برای اصلاح راه رفتن در کفشتان نوعی ارتوز (وسایل کمکی) قرار دهد وهمچنین پیشنهاد می کند که کفش های ورزشی و طبی خاصی برای کاهش درد بپوشید. این درد معمولا هنگام بیدار شدن از خواب بیشتر است و باعث ناراحتی بیمار در راه رفتن می شود.

بعد از مدتی راه رفتن، پاشنه درد شما فروکش میکند. همچنین استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم به درمان خار پاشنه کمک میکند. خار پاشنه عموماً پیآمد التهاب دردناک آرنگ کف پا (پلانتار فاشیا) است، پلانتار فاشیا نوار فیبری از بافت پیوندی است که در امتداد کف پا کشیده شده است و استخوان پاشنه را به برجستگی (توپی) کف پا متصل میکند. و باعث به وجود آمدن برآمدگی کوچکی مانند استخوان در قوس پا شوند. روش اندوسکوپیک، برشهای کوچکتر و دوره درمانی کوتاه تری را نسبت به روشهای باز دارد. آزمایش پاتولوژی ممکن است اسپاندی لوار تریتیس (spondyloarthritis) را نشان دهد که نشانههایی همچون فاسیای کف پا دارد. تنها در صورتی که درمان خانگی جوابگو نباشد، ممکن است مداخله پزشکی لازم باشد. در هر نوع درمان خانگی بهتر است چند روز درمان را پیگیری کنید تا به نتیجه دلخواه رسیده و درد در نواحی مختلف کاهش پیدا کند.

درد خار پاشنه را با روش های خانگی و درمان های گیاهی می توان کاهش داد. این بیماری علامت خاصی ندارد اما درد در ناحیه پاشنه پا به شکل خود به خودی یا در اثر فشار آوردن میتواند شما را آگاه کند که گرفتار خار پاشنه شده اید. خار پاشنه تا زمانی که پاشنه پا دچار کشیدگی نشود، دردی ایجاد نمی کند اما در صورت درد شدید، باید درمان شود. چنانکه گفتیم، علّت بروز این بیماری، وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پاست که به التهاب فاسیای کف پا و استخوانی شدن بستهای کف پا منجر میگردد. خار پاشنه، معمولا در بخش انتهایی پاشنه و مانند یک برآمدگی استخوانی است که در این ناحیه ایجاد می شود. به همین ترتیب، در افراد ورزشکار مبتلا به خار پاشنه، کفش های ورزشی با کفی های نرم و کمکی می تواند در کاهش سوزش بافت های التهابی پاشنه کمک کند.

این کار به کاهش فشار اضافی بر روی پاها کمک میکند. پس از پیاده روی طولانی و دیگر شرایط ذکر شده، بخشی از پا در این ناحیه دچار التهاب شده و در صورتی که مدت زمان این التهاب طولانی باشد، امکان تراکم کلسیم افزایش پیدا می کند. در صورتی که به نظر میرسد مصرف این دارو تاثیری در تسکین درد شما ندارد مصرف آنها را متوقف کنید. استراحت:اولین قدم در درمان خار پاشنه، استراحت است در بسیاری از موارد دیده شده که استراحت به تنهایی حتی دردهای شدید را از بین برده است. انتهای عصب در برخی از مناطق بیحس میشوند و در نتیجه درد از بین میرود. به عنوان مثال می توانید از روغن زیتون گرم شده، روغن نارگیل، سیاهدانه، هسته قیسی و کوهان شتر، در طب سنتی استفاده کنید .