جدیدترین درمان خارپاشنه – کلینیک فیزیوتراپی تخصصی سیناطب

در کلینیک ارتوپدی فنی اسیاتیک، بررسی دقیق بیومکانیکال با استفاده از اسکن فشاری پا صورت می گیرد. اما التهاب آن در این تصاویر مشاهده نخواهد شد و برای بررسی آن باید از تصاویر اولتراسوند استفاده کرد. استفاده از کمپرس سرد تورم پاشنه را نیز کاهش میدهد. این روش در درمان درد پاشنه پا که به علت فشار بر روی خار پاشنه پا ایجاد می شود، بسیار موثر است. برای شناخت بیشتر بیماری خار پاشنه، علائم و علل ابتلا به آن و همچنین روش های درمان می توانید از مقاله خار پاشنه: علائم، علت و درمان قطعی استفاده کنید. علت خار پاشنه پلانتار فاسیا اجازه نمیدهد قوس کف پا از اندازه معینی بیشتر صاف شود.

خار پاشنه عموماً پیآمد التهاب دردناک آرنگ کف پا (پلانتار فاشیا) است، پلانتار فاشیا نوار فیبری از بافت پیوندی است که در امتداد کف پا کشیده شده است و استخوان پاشنه را به برجستگی (توپی) کف پا متصل میکند. تزریقهای استروئیدی متعدد میتواند باعث پارگی پلانتار فاسیا کف پا شود که درنتیجه میتواند باعث به وجود آمدن کف پای صاف و دردهای مزمن شود. اما خوشبختانه برای درمان خارپاشنه روشهای غیر جراحی زیادی وجود دارد. تعداد کمی از افراد برای جدا کردن فاشیای کف پا ازاستخوان پاشنه پا به عمل جراحی نیاز دارند.این فقط به عنوان یک گزینه تنها در مواردی است که درد شدید باشد و سایر درمان ها با شکست مواجه شوند. یکی از بیماری های شایع در میان خانمها و آقایان بیماری خارپاشنه است که معمولاً از هر 10 نفر، یک نفر درگیر آن شده ولی تنها 5% این افراد دچار درد ناشی از این بیماری میشوند.

توجه داشته باشید که این داروها تنها درمان علامتی انجام میدهند و اصل مشکل را از بین نمیبرند؛ بنابراین حتماً این داروها را زیر نظر پزشک ارتوپد مصرف کنید. پس از نیم ساعت یک چوب بستنی در لیوان قرار دهید و بگذارید کاملاً یخ ببندد؛ سپس چوب بستنی را در دست گرفته و به صورت دایره های هم پوشان روی پاشنه پا بکشید به طوری که هر دایره، نصف دایره قبل را بپوشاند. سپس پنجه پا را در دست بگیرید و به طرف بالا بکشید و 10 ثانیه نگه دارید و با دست دیگر کف پا را ماساژ دهید. با دست ها دیوار را به مدت 30 ثانیه الی 1 دقیقه فشار دهید. الکترودها به پوست وصل میشوند و با ولتاژ پایینی که به اعصاب سطحی منتقل میکنند، مانع انتقال سیگنالهای درد و همچنین آزاد شدن اندورفین میشوند.

درد خار پاشنه و کف پا از ناحیه پاشنه شروع میشود و به سمت ناحیه کمان پا منتقل می شود اگرچه این درد ممکن است فقط در ناحیه کمانی پا احساس شود. اگرچه خار پاشنه غالباً بدون درد است، اما این برآمدگی درد پاشنه را به دنبال دارد. زانوی پای سالم را خم کنید و جلوتر بگذارید به طوری که پای دیگر بدون خم شدن و بلند شدن پاشنه عقب باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم برای معاینات اولیه و آزادسازی و دریافت برنامه اصولی به مرکز فیزیوتراپی دکتر مهربان مراجعه کنید. به علاوه اگر بیمار شیوه راه رفتن خود را برای به حداقل رساندن درد خار پاشنه تغییر دهد با مشکلاتی در ناحیه پا، زانو، مفصل ران یا کمر و پشت بدن نیز مواجه خواهد شد. توسط این ورزش به باند سفتی که پشت عضله قرار دارد فشار وارد کرده و عضله شل می شود. همچنین می توان با شل کردن عضله پشت پا نیز از درد ناشی از خار پاشنه کم کرد.