به راحتی از پا در نیاید

در فیلم زیر دکتر غلامرضا نادری درباره علائم خار پاشنه و علل بروز التهاب نیام کف پا صحبت می کند. نیام کف پایی درست زیر پوست کف پا قراردارد و پاشنه را به قسمت جلوی پا وصل می کند. خار پاشنه بر اثر سفتی عضلات پا و پشت ساق بدتر می شود. تشخیص خار پاشنه میتواند چالش برانگیز باشد؛ چراکه خار پاشنه همیشه باعث درد نمیشود و همهی دردهای پاشنه نیز بر اثر خار پاشنه ایجاد نمیشوند. درمان صحیح خار پاشنه پا میتواند از بروز مجدد آن پیشگیری کند، احتمال بازگشت خار پاشنه برای افراد چاق و افرادی که عوامل مستعد کننده را رعایت نمیکنند، وجود دارد. قالب های بوتی ممکن است برای بی حرکت نگه داشتن پای شما و کاهش فشار مورد استفاده قرار بگیرد این کفش طبی مثل یک بوت اسکی به نظر می رسد ومی توانید برای حمام کردن آن را در آورید .

پاسخ طبیعی بدن به صدمه، التهاب است که باعث می شود درد خشکی و سفتی در کف پا و پاشنه بروز کند. عمل جراحی خارپاشنه پا را می توان تا حدی از استخوان پاشنه جدا کرد، اما در این حالت قوس پا ضعیف می شود و ممکن است عملکرد کلی پا از بین برود . هر چه آسیب دیدگی بیشتر قدیمی تر شود، درمان آن دشوارتر می شود. اگرچه این عمل جراحی میتواند به صورت بسته یا آندوسکوپی هم انجام شود اما عمل جراحی بسته خیلی مشکل تر از عمل جراحی بازمیباشد. درد خار پاشنه پا با گرم شدن پا کاهش مییابد، اما پس از ایستادن طولانی مدت یا تغییر حالت از وضعیت نشسته به ایستاده مجدداً عود میکند. متداول ترین روش جدا شدن رباط فاشیای کف پا از استخوان پاشنه و از بین بردن خار پاشنه با ابزار خاص است.

انجام دادن حجامت با کاهش التهاب در پاشنه تاثیر بسیاری در درمان خار پاشنه پا دارد در اکثر اوقات انجام دادن یک بار حجامت کافی است اما در صورت نیاز ممکن است تکرار شود محل انجام دادن حجامت می تواند در دو طرف تاندون آشیل (مخصوصا سمت داخل پا) باشد. این تمرین را برای هر پا، ۲۰ بار تکرار کنید، حین انجام این تمرین باید یک کشش قوی را در عضلات پشت ساق خود حس کنید. برای هر پا بیست بار تکرار کنید. پیش از مطالعهی مقاله، پیشنهاد میکنیم نظرات دکتر عاطفه ابوترابی از متخصصان ارتوپدی دکترساینا را مشاهده کنید.

چنانچه شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از این بیماری خار رنج میبرند و به دنبال راههای درمان این بیماری می گردید، یا اینکه میخواهید درباره این بیماری اطلاعات مفیدی به دست آورید تا از بروز آن جلوگیری کنید، به شما پیشنهاد میکنیم حتماً مطالب این پست را مطالعه نمایید. گاهی فشار یا صدمه بیش از حد سبب ایجاد پارگی در این بافت می شود. یک پزشک فیزیوتراپی نیز می تواند به شما ورزش هایی برای تقویت ماهیچه های پایین پا، و کمک به ایجاد ثبات در پیاده روی شما و کاهش فشار در فاسیا پلانتار اموزش دهد. برای تشخیص خار پاشنه ابتدا به پزشک مراجعه کرده و بعد از سوال در مورد سوابق پزشکی بیمار و گرفتن شرح حال او، معاینات فیزیکی انجام خواهد شد. درد خار پاشنه و کف پا از ناحیه پاشنه شروع میشود و به سمت ناحیه کمان پا منتقل می شود اگرچه این درد ممکن است فقط در ناحیه کمانی پا احساس شود.