اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است

از تمرینها و دیگر روشهای فیزیوتراپی برای تسکین درد خار پاشنه پا بهره گرفته میشود.انجام حرکتهایی که موجب کشش عضلههای ساق پا میشود، درد را تسکین میدهد و به بهبودی بیمار کمک میکند. تمرین 4(کشش پشت ساق پا): به یک دیوار با دستان خود تکیه دهید یک ساق پای خود را به صورت صاف و مستقیم در پشت خود و ساق پای دیگر را در جلوی خود به صورت خمیده قراردهید. برای طراحی این کفش ها، مخصوصا کفش طبی برای کودکان و افرد دیابتی، ابتدا میزان فشار وارد بر پای هر بیمار اندازه گیری شده و با استفاده از نرم افزارهای ویژه، کفی طبی مخصوص برای هر کفش طراحی می شود. متاسفانه استفاده از کفش های نامناسب که کف صاف دارند و فاقد لژ هستند، در میان خانمها و آقایان روز به روز در حال افزایش است و همین امر باعث ایجاد فشار بر روی پا و خار پاشنه می شود.

همین امر باعث می شود که فاشیا پلانتار دچار کشیدگی نشده و خار پاشنه ایجاد نشود. کف این نوع کفش به گونه ای طراحی شده است که بسیار محکم بوده و همین امر باعث می شود که فشارهایی وارد شده به قسمت پاشنه پا، کمتر شود. معمولا بابروز خار پاشنه درد ایجاد نمیشود اما باعث آسیب دیدگی بافتهای نرم پاشنه پا مشود . علت خار پاشنه پا می تواند وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پا باشد، که منجر به التهاب و استخوانی شدن رباط های کف پا شود. کفی کفش باید به گونه ای طراحی شود که قسمت وسط آن دارای قوس باشد که موقع بلند شدن پنجه پا از روی زمین و قرار گرفتن پاشنه بر روی زمین، فشاری به قسمت کف و مچ پا وارد نشود.

بلند بودن پاشنه از میزان فشار و تنش وارد بر ساق پا تا پنجه میکاهد و همچنین با تغییر زاویه پا نسبت به زمین، شیوه نگه داشتن وزن بدن را نیز دگرگون میسازد. عموماً افرادی که دچار عارضه خارپاشنه می شوند در هنگام راه رفتن روی سطوح سفت و ناهموار دچار ناراحتی شده و درد زیادی را تحمل می کنند.به دلیل اینکه بیمار مبتلا به خارپاشنه در هنگام راه رفتن دچار درد در ناحیه کف پا می باشد به لحاظ حفظ تعادل و کاهش فشار روی پا، وضعیت طبیعی بدن خود را حین راه رفتن تغییر می دهد. شاید تصور کنید یک بیماری ساده و قابل تحمل است، اما تصورتان نادرست است.

افرادی که برای درمان بیماری خار پاشنه از روش طب سوزنی استفاده میکنند، معمولاً 5 تا 10 جلسه 20 تا 30 دقیقهای تحت درمان قرار میگیرند که در این مدت پزشک مربوطه سوزنهایی را در کانالهای انرژی پا و ساق پا به خصوص در ماهیچههای ساق، قرار میدهد تا دردهای ایجاد شده در این ناحیه کاهش یافته و از بین برود. کفی کفش مخصوص خارپاشنه به گونه ای طراحی می شود که علاوه بر درمان بیماری خار پاشنه، می تواند در درمان آسیب دیدگی های ساق پا و کم کردن التهاب تاندون های پا، تاثیر گذار باشد. کفش مخصوص خارپاشنه نوعی کفش طبی است که بر اساس ویژگی های شخصی هر بیمار طراحی و ساخته می شود.