اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است

• حساسیت در کف پاشنهی پا که موجب سخت شدن راه رفتن در حالت پابرهنه میشود. خارپاشنه از عوامل ناراحت کننده ایست که برای خیلی از افراد پیش می آید و باعث سخت شدن راه رفتن و درد شدید می شود، برای درمان گیاهی خارپاشنه پیشنهادهای مختلفی وجود دارد، درمان های ورزشی و چیزهایی که باید رعایت شوند هم اهمیت دارند، به بررسی علل و عوامل خارپاشنه، چیستی و نکات مختلف مربوط به آن می پردازیم و روش ها خانگی و گیاهی موثر برای بهبود آن را معرفی می کنیم. اگر روی سطوح سخت فعالیت های راه رفتن، دویدن یا پریدن به طور مکرر انجام شود باعث فرسودگی پاشنه پا می شود، آسیب و ضربه به پاشنه پا و پارگی غشایی که آن را می پوشاند عامل دیگری در ایجاد خار پاشنه است، جنسیت هم عامل موثری است زیرا زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می شوند. استفاده از کفش طبی و مناسب و مراقبت از پاها در تمام مراحل زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

خارپاشنه در افرادی که دچار اضافه وزن هستند و در میان ورزشکارانی که مدام می دوند شایع تر است، خار پاشنه در زنان و مردان مسن تر بیشتر اتفاق می افتد، تمرین های شدید وزرشی مانند دویدن و پریدن می تواند باعث فرسودگی پاشنه و قوس کف پا شود، پاهای صاف هم عامل دیگری در افزایش احتمال ابتلا به خارپاشنه است یعنی شکل پا اهمیت دارد و در صورت عدم انعطاف پذیری تاندون آچیلی پا بدتر می شود. بهگفتهی آنها، وقتی پس از نشستن برای مدتی طولانی، روی پای خود میایستند نیز این درد شدید دوباره برمیگردد. یک تفاوت عمده و مهم بین بیماری خار پاشنه و پلانتار فاشیاتیس وجود دارد که در ادامه برای شما آن را ذکر میکنیم.

پلانتار فاشیاتیس، زمانی ایجاد میشود که غلاف کف پا (فاشیا پلانتار) دچار التهاب شود. رسوب کلسیم در پاشنه پا که منجر به ایجاد خار پاشنه میشه، یکی از مشکلات رایجی هست که ممکنه برای هر فردی به وجود بیاد. این روش برای درمان درد خار پاشنه موثر است و التهاب آسیب های بافت نرم را در عرض چند روز کاهش می دهد. در عکس رادیوگرافی خار پاشنه ممکن است تا نیم اینچ(۱/۲۵ سانتی متر) طول داشته باشد. همچنین شما باید با استفاده از مراقبت های بعد از شاک ویو درمان خود را تثبیت کنید تا دوباره مشکل خار پاشنه برای شما به وجود نیاید. البته در رابطه با هزینه های شاک ویو می توان گفت که با توجه به مراجعه به پزشک و در نظر گرفتن میزان وخامت شما و تعداد جلساتی که قرار است تحت درمان قرار بگیرید متغیر می باشد. کفش نامناسب عامل دیگری است که باعث این بیماری می شود، کفش های بدون پاشنه یا پاشنه بلند و نازک باعث این بیماری می شوند، راه رفتن نادرست هم در خارپاشنه تاثیر دارد و باعث فشار زیاد روی استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه ی پا می شود.

موثرتریم درمان ها شامل نمکهای اپسوم، سرکه سیب، جوش شیرین و روغن نارگیل می باشد. خار پاشنه نوعی زایده استخوانی است که در پاشنه پا به وجود می آید و باعث ناراحتی و درد در کف پا می شود، در واقع نشت کلسیم در استخوان باعث این اتفاق می شود و به طور مستقیم توسط فشار عضلات و رباط ها در مدت زمانی طولانی ایجاد می شود، این بیماری با گذشت زمان بیشتر می شود و حتی می تواند تا حدود دو سانتی متر رشد کند. آرتریت واکنشی: بیماریی است که باعث تورم دردناک مفاصل می شود. تزریقهای استروئیدی متعدد میتواند باعث پارگی پلانتار فاسیا کف پا شود که درنتیجه میتواند باعث به وجود آمدن کف پای صاف و دردهای مزمن شود. رسوبهای کلسیم زمانی تشکیل میشود که آرنگ کف پا (پلانتار فاسیا) از پاشنه پا به گونهای دور شود که برآمدگی استخوانی یا خار پاشنه ایجاد شود. خار پاشنه از زیر پاشنه ی پا به سمت قوس پا(وسط پا) رشد می کند.