انجام اسکنهای اولتراسوند (سونوگرافی) و ام

در برخی موارد، خارپاشنه با استراحت کردن بهبود نمییابد که در این موارد معمولا برای درمان خار پاشنه از روش های مختلفی همانند دارو درمانی، فیزیوتراپی، استفاده از ارتوزهای مخصوص و حتی جراحی استفاده می شود که امروز فیزیوتراپی به عنوان موثر ترین روش، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر اضافه وزن دارید، کم کردن وزن می تواند از خار پاشنه جلوگیری کند. برای پیشگیری از خار پاشنه در مورد فشارهایی طولانی که در طول روز به پاهای شما وارد می شود باید مراقب باشید زیرا ممکن است نیاز داشته باشید که از فعالیت هایی که باعث می شود که پاهای شما در سطوح سخت قرار بگیرند خودداری و یا جلوگیری نمایید. ۴- پرهیز از مصرف غذاهای سردی: همان طور که گفتیم، خار پاشنه بیماری سردی است؛ بنابراین اگر بیمار در حدّ امکان از غذاهای گرمی در رژیم غذایی خود استفاده کند؛ خار پاشنه سریعتر بهبود خواهد یافت. پوشیدن جوراب پشمی، استفاده از کرسی در فصل سرما و ایستادن روی آجر داغ هم راه های مناسب دیگری هستند.

مصرف روزی یک قاشق مربّاخوری پودر سنجد در نصف استکان عرق زیره هم می تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند. یکی از پاهای خود را به گونهای قرار دهید که توپ پا کاملاً به دیوار فشرده شود. ۲- گرم نگه داشتن موضعی: پیشنهاد ما آن است که به جای استفاده از پدهای معمول، تکّه ای پشم در کفش خود و زیر پاشنه پا قرار دهید و اثرات درمانی فوق العاده آن را مشاهده کنید. استفاده از کفیهای طبی و ارتوتیک، مانند پد خار پاشنه، میتواند به شما کمک کند تا فشار روی قوس کف پا و پاشنه پا را کاهش داده و درد ناشی از خار پاشنه را بهبود دهید. برای درمان خار پاشنه در اغلب اوقات نیازی به جراحی نیست و التهاب و درد این عارضه با درمانهای غیرتهاجمی بهبود پیدا میکند. این روشدرمانی پیشرفته خطر کمتری نسبت به جراحی دارد و به دوره بهبودی طولانی نیاز ندارد.

همهی افراد ممکن است به خارپاشنه مبتلا شوند با این حال گروههای خاصی از افراد در خطر بیشتری برای ابتلا به این عارضه قرار دارند. پوشیدن کفش تخت، سفت بودن عضلات ساق پا، افزایش زیاد قوس کف پا و ایستادن یا نشستن به مدت طولانی باعث میشود که ریسک تشکیل خار پاشنه افزایش پیدا کند. در طی روز درد کاهش یافته و به دردی دائمی و خفیف تبدیل میشود. پای انسان به عنوان عضوی که بیشتر طول روز در کفش قرار دارد، در معرض بیماریهای متفاوتی قرار میگیرد. این بیماری راههای درمان متعددی دارد، پزشک با توجه به شرایط شما بهترین درمان قطعی را تجویز خواهد کرد. بهترین روش هم آن است که روزی ۲-۱ بار و هر بار نصف قاشق چایخوری پودر پوست تخم مرغ آسیاب شده را با کمی عسل روی زبان خود ریخته و ببلعید. جراحی که می خواهد عمل خار پاشنه را انجام دهد این دو موضوع را ارزیابی کرده تا بتواند بهترین راه و روش را برای جراحی انتخاب کرده تا درمان قطعی خار پاشنه صورت گیرد.

و علائم آن را نیز به اختصار توضیح دادیم حال می خواهیم بدانیم که برای درمان خار پاشنه چه کارها و روش هایی لازم است که انجام گیرد. ابتداییترین نحوۀ درمان خار پاشنه تغییر سبک زندگی و استراحت است. برای مثال، تداوم در مصرف سیر، درد خار پاشنه را بهبود خواهد داد. بیماری خار پاشنه پا اگر چه عوارض شدیدی بجز درد و ناراحتی ندارد اما این درد ممکن است منجر به ناتوانی بیماری شود از اینرو باید سریعا نسبت به درمان خار پاشنه پا اقدام کرد. اکثر جراحانی که این عمل را انجام می دهند از شخص بیمار می خواهند که برای مدت زمان 9 ماه به درمان خود از طریق تزریق، فیزیوتراپی و استفاده از کفی ادامه دهند و در صورتیکه خار پاشنه آنها رفع نشد برای عمل جراحی اقدام کنند. این روش کم تهاجمی از تصویربرداری اولتراسوند برای هدایت کاوشگر یا پروب سوزنی به داخل بافت فاشیای کف پا استفاده می کند.