انجام اسکنهای اولتراسوند (سونوگرافی) و ام

خار پاشنه بیشتر در افردی شایع است که سابقهی درد کف پا ناشی از فاسیت پلانتار (کشیدگی رباط فاسیای پلانتار در کف پا) دارند. حال ممکن است با تمامی مطالب گفته شده در بالا سوال دیگری در این رابطه ، برای افرادی که قصد دارند تحت نظر پزشک معالج خود از دستگاه شاک ویو برای رفع خار پاشنه خود استفاده کنند به وجود بیاید. برای درمان خار پاشنه در صورتی که لازم باشد، تاندون کف پا، عضلات ساق پا و تاندون آشیل کشیده میشود. خار پاشنه همچنین به علت کشیدگی عضلات و رباطهای پا، کشیدگی فاشیا پلانتار و پارگی مکرر غشایی که استخوان پاشه را میپوشاند به وجود میآید.

فاشیا پلانتار یا غلاف کف پا یک بافت همبند در کف پا است که استخوان پاشنه را به پنجه متصل میکند. پاشنه پا کاملاً روی زمین فشرده شود. اگر از ورزشکارانی هستید که روی تشک غیراستاندارد یا سطوح سخت میدوید یا فعالیت میکنید، دچار فرسودگی پاشنه پا خواهید شد. وقتی دچار خار پاشنه میشوید، یک درد متناوب یا مزمنی را در طول راه رفتن یا دویدن احساس میکنید که ناشی از آسیب به بافت نرم مرتبط با آن است. در صورتی که درمان درد پاشنه با استراحت ممکن نشود و حتی با راه رفتن در صبح پس از بیدار شدن نیز بدتر شود، فاشیای پیای پلانتار به طور ناگهانی کشیده میشود که باعث ایجاد فشار روی پاشنه پا نیز میشود. این درمان می تواند منجر به کبودی، تورم، درد، و بی حسی شود و هنوز ثابت نشده است به طور مداوم در تسکین علائم خار پاشنه پا موثر است.

کفش نامناسب: از کفشی استفاده کنید که قوس پا را به طور کامل بپوشاند و حالت کف پا را حفظ کند. کفش مناسب بپوشید. اگر پاها به زبان میآمدند احتمالا از فشاری که بابت تحمل کفشهایی که ما به تنشان میکنیم، شکایت میکردند. در طی دوره زندگی ما این قدمهای کوچک به مجموع دهها هزار مایل می رسند و این مسافت پیموده شده میتواند به پاهای ما منتقل شود؛ که سبب آسیبهای مختلف و بیماریها مزمن می گردد. خارهای استخوانی را معمولاً نمیتوان با عمل اندوسکوپی خارج کرد، اما مزیت بزرگ این روش در کوچک بودن برش و فاصله داشتن آن از کف پا است و در نتیجه جراح میتواند به سرعت بیمار را به حرکت وا دارد. این یاختهها تشکیل استخوان میدهند و نتیجه نهایی به وجود آمدن استخوان (کلسی شدن یا انباشت املاح کلسیم) درون پلانتار فاسیا یا چسبیده به استخوان پاشنه است. به همبن منظور بهتر است برای حصول نتیجه بهتر ورزش های ذکر شده زیر نظر متخصص فیزیوتراپی انجام گیرد.

بعد از این که پزشک علت ایجاد خار پاشنه را تشخیص داد، ممکن است برای کاهش التهاب و درد عضلانی، تزریق استروئید به پا یا مصرف قرصهای استروئیدی را تجویز کند. پزشک شما ممکن است یک یا چند گزینه برای کاهش این درد را پیشنهاد کند. انجام این کار، سه یا چهار بار در روز کافی است. زمانی که در قسمت زیرین استخوان پاشنه پا، رسوب کلسیمی ایجاد میشود، یک برآمدگی استخوانی در این قسمت احساس میکنید که از زیر پاشنه پا تا قوس پا کشیده میشود. شاک ویو درمانی فناوری است که با تحریک تولید فیبروپلاستها در بدن، به فرایند درمانی سرعت میدهد و با تحریک عصبهای پا، درد خار پاشنه را کاهش میدهد.